Eaton Wiring Devices AH1223LTV SW Tog 3Way LT 20A120/277V AutoGrd BS IV
Eaton Wiring Devices
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
AH1223LTV
Weight:
0.25 LBS
Product Overview
Eaton Arrow Hart industrial grade toggle switch, #14-10 AWG, 20A, Industrial, Wall, 120/277V, Back and side, Screw, Ivory, Three-Way, Brass, Terminals: 0.031 in, Phenolic
Arrow Hart Industrial Grade toggle and decorator switches
Allowable Wire Size #14-10 AWG
Amperage Rating 20 A
Application Industrial
Color Ivory
Connector Type Screw
Material Phenolic
Mounting method Wall
Mounting Type Wall
Number Of Poles Single-pole
Number of Ways Three-Way
Switch Type Three-way
Terminal enclosure material Brass
Terminals 0.031 in