Halco 24861 SekTor Area 200W Type 5 5K 120-277 V Bronze Finish SAL-200-T5-50-U
Halco
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
24861
Weight:
25.50 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
POLE:
NOT INCLUDED
Adding to cart… The item has been added
Product Overview
Applications  C&I / Commercial Flood & Area Lighting
 Average Life (Hrs)  100,000
 Beam Angle  Type 2,3,4 & 5
 Brand  ProLED
 CRI  70
 CSA  NO
 Color Temperature  4000K & 5000K
 DesignLights Consortium  Yes
 Dimmable  YES
 ENERGY STAR  NO
 Equivalent Wattage  400W
 Finish  Textured Bronze
 Freight Class  110
 HTS code  9405406000
 Initial Lumens  29,112
 Input Current (Amps)  120VAC(1.67A) 277VAC(.72A)
 Input Frequency (Hz)  50/60Hz
 Markets  C&I
 NMFC Code  109850-03
 Prod Code  SAL-200-T5-50-U
 Product Category  LED FIXTURES
 Product Description  SekTor Area, 200W, Type 5, 5000K, 120-277 UNV Voltage