Halco 82374 T8 Emergency Linear Tube 48" with 90 min Battery Backup (2-pack) 17W 5K T8EM-48FR17-50BYP-LED
Halco
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
82374
Weight:
10.00 LBS
Minimum Purchase:
25 units
Product Overview
Copy of Halco 82374 T8 Emergency Linear Tube 48" with 90 min Battery Backup (2-pack) 17W 5K T8EM-48FR17-50BYP-LED
Product Description
  • Built in 90 minute battery backup recharges in 5 hours
  • Type B (ballast by-pass)
  • 400 Lumens during emergency use
  • Sold in 2-packs
Spec Sheet
not-foundHalco-Emergency-T8-Spec-Sheet.pdf
Product Detail
  • Amps0.125A@120V/0.081A@277
  • ApplicationsCommercial, Healthcare, School, Residential
  • Base TypeMedium Bi-Pin (G13)
  • BrandHalco
  • Bulb TypeT8
  • Color SelectableNo
  • Color Temp5000K
  • DimmableNo
  • Equivalent Watts32W
  • Input Frequency50/60Hz
  • ManufacturerHalco Lighting Technologies
  • MarketResidential, Commercial, Industrial
  • TechnologyLED
  • UPC807154823741
  • Wattage SelectableNo
  • Watts12.5W