Halco 83896 LED Surface Mount Downlight 6" 15W 1230 Lumens 27/30/35/40/50K Color Select 120V Triac Dim SMD-6-CS-120V-24PK 24 Pack
Halco
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
83896
Weight:
25.10 LBS
Product Overview
Product Description
The Surface Mount Downlight Series is a family of 4in, 6in and 8in round downlights with selectable CCT and dedicated lumen output options. The removeable, concave lens is designed to perfectly integrate with the gently angled metal housing, blending easily into any ceiling. Keep the same fixture profile and save energy with an optional center mounted integral PIR sensor. Save time, money, and package waste with a 24-fixture contractor pack
  • Low Profile - Mount to Ceiling or Wall
  • 24-Pack to save time and reduce packaging waste
  • Color Select & Triac Dimming
  • Surface mount or use Adaptor Kit for Recessed Can (sold separately)
  • Powder Coated Stamped Steel Housing with Frosted Acrylic Lens
Product Detail
  • Applications Residential, Office Buildings, Hallways, Schools and Universities
  • Brand Halco
  • Color Selectable Yes
  • Color Temp Selectable 2700K, 3000K, 3500K, 4000K or 5000K
  • Dimmable Yes (Triac)
  • Equivalent Watts 120W
  • Manufacturer Halco Lighting Technologies
  • Market Residential, Commercial
  • Size 6in
  • Shape Round
  • Technology LED
  • UPC 807154838967
  • Voltage 120V
  • Wattage Selectable No
  • Watts 15W