Halco 87988 Retrofit Downlight 6" 14W 1200lm CCT Select Baffle ProLED Select RDL6-14-CS-ST
Halco
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
87988
Weight:
4.10 LBS
Minimum Purchase:
12 units
Product Overview
Applications  RESIDENTIAL RECESSED LIGHTING
 Average Life (Hrs)  50,000
 Beam Angle  Flood
 Beam Spread  90
 Brand  ProLED
 CRI  92
 Color Temperature  2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K
 DesignLights Consortium  No
 Dimmable  YES
 ENERGY STAR  YES
 Equivalent Wattage  120
 Finish  White
 Freight Class  110
 HTS code  9405406000
 Initial Lumens  1200
 Inner Carton Quantity  1
 Input Current (Amps)  0.080
 Input Frequency (Hz)  60 Hz
 Markets  Residential
 Master Carton Quantity  4
 Maximum Overall Diameter  7.20
 NMFC Code  109850-03
 Prod Code  RDL6-14-CS-ST
 Product Category  LED FIXTURES
 Product Description  ProLED Select Retrofit Downlight 6 14W 1200lm CCT Selectable Smooth Trim
 Product Number  87988
 Voltage (V)  120
 Warranty (Yrs)  5
 Wattage (W)  14
ETL  NO
 Footnotes 3  Dimmable
 Footnotes 4  Rated for Indoor Use
 Footnotes 5  Luminaire is UL Listed for Wet Locations.
 Freight Class  110
 Maximum Ambient Temperature (C)  104F