Halco 90264 ProLED Select Flush Mount Mushroom 14" 24W Selectable CCT 120V Dimmable FM-M14-24-CS
Halco
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
Copy of 90264
Weight:
10.10 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Bulk Pricing:
Buy in bulk and save
Adding to cart… The item has been added
Product Overview
halco-selectable-flushmount-fixture-spec-sheet.pdf (halcolighting.com)
 Average Life (Hrs)  50,000
 Brand  ProLED
 CRI  80
 CSA  NO
 Color Temperature  Selectable 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K
 DesignLights Consortium  NO
 Dimmable  YES
 ENERGY STAR  YES
 Equivalent Wattage  125
 HTS code  9405104020
 Initial Lumens  1800
 Inner Carton Quantity  1
 Input Current (Amps)  0.23
 Input Frequency (Hz)  50/60Hz
 Markets  Residential/Commercial
 Master Carton Quantity  8
 Prod Code  FM-M14-24-CS
 Product Category  LED
 Product Description  ProLED Select Flush Mount Mushroom 14 24W Selectable CCT 120V Dimmable
 Product Number  9026
 Voltage (V)  120
 Warranty (Yrs)  5
 Wattage (W)  24
ETL  YES
 Footnotes 2  Do not use where directly exposed to water.
 Footnotes 3  Dimmable
 Footnotes 4  Rated for Indoor use
 Footnotes 5  Luminaire is UL Listed for Damp Locations
 Maximum Ambient Temperature (C)  104F