Morris Products 82071 Decorative Switches White 4 Way 15A-120/277V
Morris Products
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
82071
Weight:
0.15 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Product Overview
Decorative Switches White 4 Way 15A-120/277V - Our Decorative Switch wires quickly and easily.
Decorative Switches White 4 Way 15A-120/277V features include:
  • 4 Way Decorative Switch 15A 120/277V
  • Smooth Quiet Paddle Action
  • Made of GE Lexan
  • Steel mounting strap Zinc-Plated for corrosion resistance
  • Washer-type break-off plaster ear for best flush alignment
  • Captive mounting screws
  • Back and side wiring for easy installation
  • Large head Tri-combination screws for quick wiring
  • Easy Access Green Hex Head Ground Screw
  • Accepts #12 or #14 Stranded or Solid Copper wire(Push-In #14 Solid Only)
  • Copper Wire Only
  • UL 94V-2 Flame Rating
  • Temperature Rating:-40°F to 167°F
  • Wallplate Not Included
  • UL listed
  • Order Qty of 1 = 1 Piece
Below is more info on our Decorative Switches White 4 Way 15A-120/277V