Halco 82365 HID High Lumen LED Retrofit Selectable 3K 4K 5K 27W 36W 45W Medium (E26) Base HID45-CS-E26-LED
Halco
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
82365
Weight:
5.10 LBS
Minimum Purchase:
2 units
Product Overview
Product Description
The ProLED Select HID Retrofit series offers an efficient LED retrofit opportunity for high bays, post tops, area lights and many more with a great form factor. The CCT and wattage selectability allows for simple and easy installation. Motion Sensor Accessory For 80W, 100W and 120W Options. Commission With Remote Accessory. Replacement lamps for Outdoor and Industrial Luminaires
  • Clear Durable Polycarbonate Lens
  • Aluminum Housing With Efficient Heat Sink Design
  • Ballast Bypass Type B Lineconnect Wiring - Ballast must be bypassed
  • For Use in Enclosed Luminaries
  • Can be installed Vertical or Horizontal
Install Guide
Product Detail
  • Amps 0.5A
  • Applications Commercial & Industrial, Educations, Retail, Hospitality, Outdoor
  • Base Type Medium (E26)
  • Brand Halco
  • Bulb Type HID Replacement
  • Color Selectable Yes
  • Color Temp Selectable 3000K, 4000K or 5000K
  • Dimmable No
  • Equivalent Watts 100W CFL, 150W MHL/HPS/HID
  • Input Frequency 50/60Hz
  • Manufacturer Halco Lighting Technologies
  • Market Residential, Commercial, Industrial
  • Open -Closed Rated Enclosed
  • Technology LED
  • UPC 807154823652
  • Voltage 100-277V
  • Wattage Selectable Yes
  • Watts Selectable 27W, 36W or 45W