Eaton Wiring Devices AH560B9W Inlet Pin&Slv 60A120/208V 3PH 4P5W WT BL
Eaton Wiring Devices
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
AH560B9W
Weight:
1.60 LBS
Product Overview
Eaton Arrow hart pin and sleeve inlet, IP69K Rated, #8 - #2 AWG, #10 - #2 AWG (Ground), #12 - #16 AWG (Pilot), 60A, 3ØY 120/208V, Back wire, Blue, Nickel plated brass, IP67, Nylon, 4-pole, 5-wire, AHBB60 Back box style, Male, 5 HP, 3PH
Allowable Wire Size #8-2 AWG, #10-2 AWG (ground), #12-16 AWG (pilot)
Amperage Rating 60A