Eaton Wiring Devices TRSGF15BK GFCI TR Self Test Duplex 15A 125V BK
Eaton Wiring Devices
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
TRSGF15BK
Weight:
0.50 LBS
Product Overview
Eaton GFCI receptacle,Tamper resistant,Self-test,#14 - 10 AWG,15A,Residential,Commercial,Flush,125 V,GFCI,Back and side wire,Black,Brass,Receptacle,Tamper resistant,Polycarbonate,5-15R,Two-pole,Three-wire,Two-pole, three-wire, grounding
Allowable wire size #14 - 10 AWG
Amperage Rating 15 A
Application Residential|Commercial
Circuit Interrupter Type GFCI
Color Black
Contact Material Brass
Device Type Receptacle
Environmental Conditions Tamper resistant
Face/Body Material Polycarbonate | PVC
Features Tamper resistant
Mounting method Flush
Nema Configuration 5-15R
Number Of Poles Two-pole
Number of wires Three-wire
Receptacle Type Two-pole, three-wire, grounding
Torque rating 16 lbf-inch
Type Self-test
Voltage Rating 125V