Hilmor 1936007 H72BVEBV 72" Ball Valve End Black - 3/8" Vacuum Hose
Hilmor
Weight:
2.10 LBS
Product Overview
Our retooled hose includes an easy turn valve for added control of refrigerant loss. Features an extra abrasion-resistant layer for superior protection in tough conditions. All of our hoses are rated for 800 PSI working pressure to work with the newest high-pressure refrigerants.
Features & Benefits
Minimize Refrigerant Loss
Minimize Refrigerant Loss
Easy-turn valve for added control of refrigerant loss
Handles High Pressure
Handles High Pressure
Rated for 800 PSI working pressure to work with high-pressure refrigerants.
Small Space Capable
Small Space Capable
Color Black - Vacuum
Item Number 1936007
Description H72BVEBV
Diameter 3/8"
Product Weight 1.1 lbs.
Maximum Allowable Working Pressure 800 PSI
Burst Pressure 4000 PSI