Packard PLCR24400D HID Lighting Capacitor 24 UF 400 Volts Dry (Expoxy Filled)
Packard
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
PLCR24400D
Weight:
1.10 LBS
Product Overview
  • Constructed with specially formulated metallized polypropylene film
  • Designed to operate in the high temperature environments found in typical HID lighting fixtures
  • Endsprayed with zinc
  • Manufactured to EIA-456A
  • RoHS Compliant
  • Filled with epoxy
  • Round plastic case
  • Voltage ranges from 240 VAC to 400 VAC
  • Operating temperature to 105°C
  • 8", 18 AWG standard copper wire leads with UL listed insulation rated for 150°C
Capacitor Voltage 400
Lighting MFD 24
Capacitor Shape Round
Brand Packard
Country of Origin MEXICO
Diameter (In.) 1.77
Hertz 50/60
Material Round metal case
Operating Temperature Range to 105°C