Eaton Wiring Devices TRSGF20BK-SPL GFCI TR ST DUPLEX 20A 125V WH
Eaton Wiring Devices
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
TRSGF20BK-SPL_
Weight:
0.50 LBS
Product Overview
Eaton GFCI receptacle,Shelf-pack with photo label,Self-test,#14 - 10 AWG,20A,125 V,GFCI,Shelf-pack,Back and side wire,Black,Brass,Receptacle,Tamper resistant,Polycarbonate,5-20R,Two-pole, three-wire, grounding
Allowable wire size #14 - 10 AWG
Amperage Rating 20 A
Circuit interrupter type GFCI
Color Black
Contact material Brass
Device type Receptacle
Environmental conditions Tamper resistant
Face/body material PVC | Polycarbonate
Features Tamper resistant
NEMA configuration 5-20R
Packaging type Shelf-pack
Receptacle type Two-pole, three-wire, grounding
Special features Shelf-pack with photo label
Torque rating 16 lbf-inch
Type Self-test
Voltage rating 125V